“Türkiye İflas Etti”

Almanlar Türkiye’nin iflasını bundan bir hafta önce ilan etmişti. Peki şimdi ne olacak?

Alman Die Welt gazetesi Finans Direktörü Frank Stocker bundan yaklaşık bir hafta kadar önce bir değerlendirme kaleme alarak Türkiye’nin iflas ettiğini yazmıştı.

Stocker şöyle diyordu:

“Erdoğan gerekli ekonomik ve yapısal tedbirleri almadı. Yanlışlara devam etti. Böylece hazinede döviz rezervi kalmadı. Erdoğan’ın hataları Türkiye’nin iflasına yol açtı.”

Yazıda Türkiye’nin yüksek ticaret açığını, turizmin bir ölçüde kapattığına değiniliyor, ne var ki koronavirüsün etkisi, hazine garantili harcamalara devam edilmesi, tasarruf tedbirleri alınmayışı gibi etkenlerle birlikte ekonomide çarkların durduğuna dikkat çekiliyordu.

Yazıda Türkiye’deki ekonomik çöküş hakkında net veriler yer alıyordu.

Türkiye ağır bir borç yükü altında. Kısa vadeli borçları çevirmek için döviz kredisine ihtiyacı var. Bir süredir ‘swap’ anlaşmasıyla para istenebilecek tüm ülkelerin kapıları çalınıyor.

Öte yandan, AKP iktidarı, ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye sağlık ürünleri yardımı göndererek dünyaya şirin gözükmeye çalışıyor.

Ne var ki, hiçbir ülke Hazine’si sıfırı tüketmiş Türkiye’ye ve durmadan değer kaybeden para birimi TL’ye güvenmediği için para bulunamıyor. İstenen para miktarının büyüklüğü de salgın nedeniyle zora giren büyük ekonomiler için bile çok fazla.

AKP iktidarı ekonomik olarak köşeye sıkıştı. O yüzden saldırganlaştı. Belediyelerin gelirlerini kesmek, tüm kurumların gelirlerine el koymak, satılabilecek her şeyi satmak, Varlık Fonu’ndaki şirketleri ipotek olarak göstermek ve yeni TL basmaktan başka çaresi yok gibi görünüyor.

O yüzden Türkiye’de sesi çıkabilecek her muhalif odağı bastırmak istiyorlar.

Bu tehlikeli bir oyun… Yaşanacakları hep beraber göreceğiz…