Türkiye, karşı çıktığı NATO’nun Baltık planını onayladı

Türkiye’nin, NATO’da Baltık ülkeleri ve Polonya’nın savunması için hazırlanan planı kabul ettiği açıklandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ‘Zirvede YPG’nin nasıl tanımlanması gerektiği görüşülmedi’ dedi.

NATO Liderler Zirvesi ikinci gününde devam ediyor. Litvanya Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Türkiye’nin Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planını onaylamayı kabul ettiği’ belirtildi.

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda’nın açıklamasında, “Bu sadece bizim ülkemiz değil, bütün bölge için çok büyük bir başarı çünkü vatandaşlarımızın güvenliğini garanti altına alıyor” denildi. Nauseda, Türkiye’nin savunma planını onaylamasının karşılığında herhangi bir talepte bulunmadığını da söyledi.

Londra’da devam eden NATO zirvesi öncesinde, Türkiye’nin bu plana onay vermek için “YPG’nin terör örgütü olarak tanınması şartını koştuğu” ortaya çıkmıştı. Plan, Polonya’nın yanı sıra Litvanya, Letonya ve Estonya’yı olası bir Rus saldırısından korumayı öngörüyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Londra’ya hareketi öncesinde, ‘NATO müttefiklerinin YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmemeleri durumunda Baltık Planı’na karşı çıkmaya devam edileceğini’ söylemişti.

Stolbenberg’den YPG ve Baltık açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Londra’daki NATO zirvesinin kapanışında yaptığı basın açıklamasında, Baltık ülkeleri ile Polonya için yapılan güncellenmiş planlar konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

Stoltenberg, Türkiye’nin plana yönelik engellemeyi kaldırdığını açıkladı. Stoltenberg, NATO’nun YPG’yi nasıl tanımlaması gerektiği konusunun zirvede görüşülmediğini söyledi.

Stoltenberg ayrıca ‘Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin NATO savunmasına hiçbir zaman entegre edilemeyeceğini’ de belirtti.