“Türkiye önce Nusra sonra IŞİD ve bugün de Amerikalılar ile petrolün satışında doğrudan rol oynuyor”

Çin televizyonu Phoenix’e konuşan Esad, ABD’nin Fırat’ın doğusundaki petrol kuyularıyla gelecekte ne yapacağına dair bir soruya, Türkiye’yi suçlayarak yanıt verdi.

Esad, “Amerikalılardan önce, ilk günlerde, o kuyuları Nusra Cephesi kullanıyordu; IŞİD’in gelip Nusra’yı kovması – ya da Nusra’yla birleşmesi sonrası hepsi IŞİD haline geldi ve petrolü çalıp satmaya devam ettiler. Nereye? Türkiye üzerinden satıyorlardı. Şimdi petrolü çalan ve Türkiye’ye satan, ABD haline geldi. Türkiye petrol satışında tüm bu grupların suç ortağı; bunu dert etmiyor – Türkiye hazır. Türk rejimi, önce Nusra, sonra IŞİD ve bugün de Amerikalılar ile petrolün satışında doğrudan rol oynuyor.”

Esad, savaşın başında petrol gelirlerinin neredeyse sıfıra düştüğünü, son iki yıldaysa bazı kuyuları geri aldıklarını söylese de, “Fakat bunun Suriye ekonomisi üzerindeki olumlu etkisi sınırlı çünkü kuyuların büyük kısmı ya terör örgütlerinin ya da yasadışı veya Amerikan komutası altında çalışan grupların kontrolünde” ifadelerini kullandı.

Kürtlerle diyalog vurgusu

Esad bunun üzerine gelen “Peki Suriye hükümeti, Fırat’ın doğusunda bulunan petrol kuyularındaki Amerikan varlığını nasıl ele alacak?” sorusuna yanıtındaysa, Suriyeli Kürtlere Şam yönetimine destek çağrısı yaptı. Esad, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Amerikalılar teröristlere güveniyor. Teröristlere saldırılmalı; bu, Suriye’deki bizler için bir öncelik. Teröristleri vurmak, bir şekilde Amerikan varlığını zayıflatıyor. Daha sonraki bir aşamadaysa, Amerikan komutası altında hareket eden Suriyeli gruplar var ve bu gruplar öyle ya da böyle, özellikle de diyalog yoluyla, vatanlarını kucaklamanın ve Suriye devletinin tüm topraklarını özgürleştirme yönündeki çabalarına katılmanın Suriye’deki herkesin çıkarına olacağına ikna edilmeli. Bu noktaya gelindiğinde, Amerikan varlığının doğal olarak bir geleceği kalmayacaktır.”

Esad, ABD’nin Suriye’de kaldığı bir senaryo içinse Irak örneğini göstererek halkın direneceğini söyledi; “Bedeli onlar ödeyecektir. Amerikalılar nihayetinde gidecek” dedi.