‘Türkiye yaralılara müdahaleyi engelliyor’

Serêkaniyê’ye yönelik ağır saldırılar sonucunda yaralanan sivillerin tehlike altında olduğunu ve Türkiye’nin müdahaleyi engellediğini belirten Heyva Sor a Kurd, koridor açılması için uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik savaşı, 9’uncu gününde Serêkaniyê’ye yönelik yoğun saldırılarla sürüyor. Kente yapılan ağır bombardımanlar sonucu çok sayıda sivil yaralı. Saldırıda kimyasal silah kullandığını belirten Heyva Sor a Kurd, yaralılarla ilgili uluslararası kamuoyuna çağrı yaptı.

‘Yaralılar için koridor açılmalı’

Kuşatma altındaki kentte yaralılar için koridor açılmasını isteyen Hevya Sor a Kurd’un yazılı açıklamasında, Türkiye’nin yaralılara müdahaleyi engellendiğini belirtti.

Cizîr Sağlık Komitesi’nden acil yardım talebi

Konuyla ilgili açıklama yapan Cizîr Sağlık Komitesi de, bölge halkının büyük tehlike altında olduğunu ve saldırılar nedeniyle yaralılara müdahale edemediklerini kaydetti. Komite, yaralılara ulaşmak için acil yardım talebinde bulundu.

Xelîl: Halk katliamla karşı karşıya

TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl de, yaralılarla ilgili yaptığı açıklamada acil müdahale çağrısı yaptı. Bölge halkının yiyecek, su ve elektrik sorunu yaşadığını dile getiren Xelîl, halkın katliamla karşı karşıya kalma tehlikesi olduğunu ve acil müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: M.A