Tutuklu vekillere ‘adaba uygun giyinmeme’ cezası

Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde HDP eski milletvekilleri Çağlar Demirel ve Selma Irmak ile tutuklu Hacire Tanırgan’a “Adaba uygun giyinmediği” gerekçesiyle disiplin cezası verildi.

Kocaeli 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski Milletvekili Çağlar Demirel, Hakkari eski Milletvekili Selma Irmak ve tutuklu Hacire Tanırgan’a “Adaba uygun giyinmediği” ve “kurum malına zarar verdiği” gerekçesiyle 29 Temmuz’da 3 gün disiplin cezası verildiği öğrenildi.

Havalandırmaya çıktıkları alandaki kameraların erkek gardiyanlar tarafından izlendiği gerekçesiyle “havalandırmaya çıkarken kıyafetlerinize dikkat edin” uyarısıyla karşılaşan kadınlar, bu uyarı karşısında alanı gören kamerayı kapattılar.

‘Özel alanlarının ihlali’ iddiası

Cezaevi idaresine kapatma gerekçesi olarak “Ceza infaz kurumu idaresinin güvenlik önlemlerini alırken hükümlü tutukluların özel ve mahremiyet alanlarının korunması hakkını ihlal edilmemesine özen göstermesi gerekir” ifadelerini kullanan Demirel, Irmak ve Tanırgan kameraları, “güvenliği ihlal etme amaçlı kapamadıklarını, bu iddiayı reddettiklerini, erkek gardiyanlar tarafından sürekli izleniyor olmakla özel alanlarının ihlal edildiğini” belirttiler.

‘Özel değil ortak yaşam alanı’

Kocaeli 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ise verdiği karardaki değerlendirme kısmında, “Oda havalandırma alanları özel yaşam alanı olmayıp, ortak kullanım alanı olduğuna”  değinerek “Dolayısı ile her hükümlü tutuklu bu ortak kullanım alanında genel adap kuralları çerçevesinde giyinmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Verilen cezaya Irmak, Demirel ve Tanırgan, Kocaeli İnfaz Hakimliğini başvurarak itiraz etti. İtirazın kabul edilmesi üzerine tutukluların duruşması yarın Kocaeli İnfaz Hakimliğinde saat 09.30’da görülecek.

Kaynak: Gazete Duvar