Twitter’dan tartışma yaratan karar: Raul Castro’nun hesabını kapattı

Sosyal medya  platformu Twitter, Küba lideri Raul Castro ve birçok yöneticinin resmi hesabını kapattı. Bu uygulama politikaları ile eleştiri konusu oluyor.

Twitter’ın verdiği son karar, dünya genelinde tartışma yarattı.

Platform, Küba Komünist Partisi lideri Raul Castro, kızı Mariela Castro ve Küba devlet medyasının resmi hesaplarını kapattı.

BBC Türkçe’nin Reuters’dan aktardığına göre, Küba devlet medyasında çalışan onlarca gazetecinin hesaplarının da engellendiğini belirtiliyor.

Ajansın yorumunu sorduğu Twitter sözcüsü ise engelleme kararına “Şirketimizin platformlarında kullanıcıların birden fazla hesap açıp etkileşimi manipüle etmesini engelleyen bir şirket politikamız bulunuyor” savunması yaptı.

Twitter’ın bu hamlesinin, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’in ‘ulusa sesleniş konuşması’nda ABD’nin yaptırımları nedeniyle ülkesinde enerji krizi yaşanabileceği uyarısı yapmasının ardından gelmesi dikkat çekiyor.

Diaz-Canel, Twitter’ın Küba hesaplarını kapatmasına “Burada yeni olan geniş çaplı siber bir savaş. Açıkça planlı ve Küba kurumlarının ve vatandaşlarının ifade özgürlüğünü sınırlamayı, devrimin liderlerini susturmayı amaçlıyor” tepkisini gösterdi.