Üç belediyeye kayyım atandı

Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz, Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar ve Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman’ın yerine kayyım atandı. Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Vali İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Osman Doğramacı, İçişleri Bakanlığı tarafından belediye başkanı olarak görevlendirildi.

‘Terör soruşturması’ gerekçe gösterilerek tutuklanan HDP’li Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz’in yerine kayyım atandı. Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, belediye başkanı olarak görevlendirildi. HDP’li Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar’ın yerine ise Kaymakam Osman Doğramacı kayyım olarak atandı. Tutuklanan HDP’li Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Cihan Karaman’ın yerine de Vali İdris Akbıyık kayyım atandı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma nedeniyle 15 Ekim’de gözaltına alınan Nusaybin Belediye Eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut ile Nusaybin Belediye Meclisi üyesi Mehmet Emin Alkan emniyetteki ifadelerini ardından adliyeye sevk edilmiş ve ardından tutuklanmıştı.

Başkan Karaman ‘terör’le suçlanıyor 

15 Ekim’de gözaltına alınan HDP’li Belediye Başkanı Cihan Karaman dün tutuklanmıştı. Karaman gizli tanık ifadeleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yapmak”la suçlanıyor.

Kaynak: Gazete Duvar