Uluslararası 20 insan hakları örgütü:”Gezi davası hukukun eksikliğini bir kez daha ortaya koydu”

Pen International öncülüğünde 20 insan hakları ve ifade özgürlüğü kuruluşu Gezi Davası’nın ikinci duruşmasında alınan ara kararı kınadı. Avrupa Birliği’ni Türkiye’ye baskı yapmaya çağırdı.

Pen İnternational tarafından yapılan açıklamada Türkiye’deki 16 sivil toplum insanının “hükümeti devirmeye teşebbüs etmeyi” planlamak ve barışçıl Gezi Parkı protestolarını finanse etmekle suçlandığı hatırlatılarak kişilerin suçlu bulunması halinde, şartlı tahliye olmadan ömür boyu hapis cezasına çarptırılacakları belirtildi.

2013’te Gezi protestolarının başlamasından 6 yıl sonra açılan bu davanın “kendi içinde bir korkutma eylemi olduğu” ifade edildi.

Yargılamanın bir toplanma ve ifade özgürlüğü ihlali olduğu dile getirilen açıklamada, bu durumun Türkiye Anayasasına aykırı olduğu belirtilerek, korku ortamı yaratılmaya çalışılmasından son derece endişeli oldukları vurgusu yapıldı.

AB’ye Türkiye baskısı

20 uluslararası insan hakları ve ifade özgürlüğü örgütü ayrıca Avrupa Birliği (AB) ve AB’ye üye devletlere bir çağrıda bulunarak Türkiye Hükümetine, hukukun üstünlüğünü ve Türkiye’de yargının bağımsızlığını yeniden kazanması için acil olarak tutarlı ve toplu bir baskı yapılamasına yönelik ortak çağrısı yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“631 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın tutuklu yargılanmasına şiddetle itiraz ediyoruz.

“Kavala’nın tutuklanmasına ilişkin gerekçeler iddianamede yetersiz bir şekilde desteklenerek hukukun güvenilirliği ile ilgili ciddi endişelere yol açtı. Kavala’nın 21 aylık yargılama öncesi tutukluluk süresi, masumiyet varsayımı, insancıl muamele, adil yargılanma hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı kabul edilemez biçimde ihlal edildi.”

Clarke: Türkiye’de yargının bağımsız olmayışının örneği

ARTICLE 19’un Avrupa ve Orta Asya Başkanı Sarah Clarke ise yaptığı açıklamada “Bu karar, hukukun üstünlüğünün sürekli olmayışının ve Türkiye’de yargının bağımsız olmayışının rahatsız edici bir şekilde açık bir örneğini temsil ediyor. Yargılamadaki iddialar somut kanıtlara dayanmıyor” ifadelerini kullandı.

Stavrum: Yargılananları savunmaya devam edeceğiz

Norveç PEN Başkanı Kjersti Løken Stavrum da “Bu davayı izlemeye ve 16 sanık aleyhindeki tüm suçlamalar için savunuculuk yapmaya devam edeceğiz. 657 sayfalık iddianamenin somut delillerden yoksun bırakıldı ve mahkeme tarafından kabul edildi. Ne yazık ki bu durum bir kez daha Türkiye’de hukuk devletinin fakir durumunu açık olarak bize gösterdi” diye konuştu.

ARTICLE 19, Articolo 21, Danish PEN, ECPMF (European Centre for Press and Media Freedom), English PEN, Front Line Defenders, Index on Censorship, Norwegian PEN, OBC Transeuropa, PEN America, PEN Flanders, PEN International, PEN Netherlands, PEN Suisse Romand, PEN Turkey, RSF (Reporters Without Borders), SEEMO (South East Europe Media Organisation, Swedish PEN, Swiss Italian and Reto-Romanch PEN Centre, Wales PEN Cymru

Kaynak: Bianet