Ümraniye’deki pazarcılar ranta karşı tezgah kapatıp eylem yaptı

Ümraniye Belediyesi’nin pazar esnafından fahiş bedel talep etmesi üzerine Ümraniye’de kurulan 21 pazar yerinde esnaf boykot eylemine başladı. Dün Ümraniye Sondurak’ta kurulan en büyük pazar yerinden sonra bugün de Atakent ve Dudullu’daki pazarcılar tezgah açmadı. Ümraniye halkı da imza kampanyası başlatarak pazarcılara destek verdi.

Ümraniye Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın pazar yerlerindeki rayiç bedelleri 4000 TL’ye yükseltmesi üzerine pazarcılar boykota başladı. Ümraniye’nin farklı semtlerinde 21 noktada pazarcılık yapan yaklaşık 800 esnaf, AKP’li belediyenin devir teslim için istediği yüksek bedellere isyan etti.

Cumartesi günleri Ümraniye’de Sondurak’ta kurulan en büyük pazar yerinde isyanlarını başlatan pazarcılar bugün de Atakent Mahallesi ve Dudullu’daki pazar yerlerine geldi fakat tezgah açmadı.

Atakent’teki pazar yerine gelen belediye yetkilileri pazarcıların eylemini kırmaya ve dernek ile pazarcıların arasını açmaya çalıştı. Birkaç pazarcının diğerleri üzerinde baskı kurarak tezgah açtırmadığını iddia eden belediye yetkililerine pazarcılar, “Kimse bize baskı yapmıyor. Biz sizin istediğiniz haksız bedele tepki gösteriyoruz. Bu bedelin bir an önce çekilmesini istiyoruz” diyerek yanıt verdi. Pazarcı esnafının yanı sıra halk da belediye yetkililerine tepki gösterdi.

BELEDİYE İNKAR ETTİ BELGELER RANTI ORTAYA ÇIKARDI

Belediye yetkilileri yüksek rayiç bedellerini inkar ekerken pazarcıların sunduğu belgeler belediye yetkililerini yalanladı.

Atakent Seyfi Demirsoy Caddesi’nde arsa rayiç bedeli 470,34 TL iken, aynı cadde üzerinde kurulan pazar yerinde metrekare başına pazarcılardan 4000 TL talep ediliyor. 3,5 metrekarelik alan için 14.600,00 TL ödediğini söyleyerek belgesini gösteren pazarcı, bu duruma isyan etti, “Asıl rant budur” dedi.

Atakent’teki pazar yerine gelen Anadolu Yakası Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, pazarcıların eyleminin nedeninin, haksız ve hukuksuz bir şekilde talep edilen yüksek devir ücretleri olduğunu söyledi. Yıllarca pazarcılık yapmış artık çalışamayacak durumdaki bazı pazarcıların düşük bedellerle yerlerini kiraladığını söyleyen Yarar, “Sanki sorun buymuş gibi yansıtılıyor. Bu protestonun gerçek amacı kira değil, sizin tabirinizle kira ile rant elde etme olayı değil, alınmak istenen haksız devir ücretidir” dedi.

AKP’li Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a seslenen Yarar, “Bizim pazarcı esnafımız kendilerine tahsis edilen yerleri açıyorlar. 1 aydır dilekçeler verildi, esnaflar kendi adına tahsisli yeri kullanacağını beyan etti. Kullanamayacak olanlar kanunun 16. maddesinde yer aldığı şekilde devirle ilgili müracaatını yaptı. Devir alan arkadaşları, 15 gündür belediye memurları arayarak metresine 4000 lira, 3000 lira ödeyeceksiniz, ödemezseniz pazar tezgahlarını açtırmayacağız, yerlerinizi iptal edeceğiz dediler. Pazarcı esnafı bu ücreti ödeyecek durumda değil. Pazarcı esnafının gücü ne ki bu parayı ödesin, neyini satıp ödesin bu parayı. Pazarcı esnafı her zaman halkın hizmetindedir. Pazarcı esnafı iki gündür halka hizmet etmemenin, çocuğuna ekmek götürememenin üzüntüsü içindedir” diye konuştu.

Pazarcıların iki gündür belediyeyi protesto etmek için tezgah açmadığını hatırlatan Anadolu Yakası Pazarcılar Odası Başkanı Yarar, belediye yetkililerinin, bazı pazarcıların, tezgah açmak isteyenlere baskı kurduğu yönündeki açıklamaların eylemi bölme amacı taşıdığına dikkat çekti. Yarar, “Biz bir aileyiz kimse kimseye baskı kurmaz. Açmak isteyen de açabilir. Bizim sorunumuz şu an uygulanmakta olan kanunsuz talep edilen ücretle ilgili. Bu düzeltildiğinde pazarcı esnaflarımız kamuya hizmete devam edecektir” dedi.

Halka da çağrı yapan Yarar, “Ümraniye Belediyesi ve CİMER’e bilgi edinmek için başvurabilirsiniz. Ve sorunun çözülmesi için belediye yetkililerini göreve çağırabilirsiniz” diyerek, halkın, kendilerine hizmet eden pazarcılara sahip çıkmasını istedi.

HALK TEPKİ GÖSTERDİ

Alışveriş için pazar yerine gelen halk da belediyenin uygulamalarına tepki gösterdi. Belediyenin herhangi bir hizmet sunmadığı, halkın sokağına kurulan pazaryeri için bu kadar yüksek devir ücreti talep etmesini anlayamadığını söyleyen halk, AKP’li belediyeye bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

Pazarcıların eylemine destek için Atakent Mahallesi halkı “Pazarcı esnafından istenen yüksek meblağdaki devir ücretini protesto ediyoruz” yazılı imza kampanyası başlattı.