Üniversite öğrencilerinden imza kampanyası

 İstanbul Üniversitesi öğrencileri, okullarında meydana gelen 2 ayrı olayda bir öğrencinin yaşamını yitirmesi birinin de yaralanmasına ilişkin imza kampanyası başlattı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 23 Eylül’de üniversitenin çatısında çalışma yapıldığı esnada düşen bir demir parçası ismi öğrenilemeyen bir öğrencinin yaralanmasına neden olduğu öğrenildi. Yine aynı fakültede başka bir öğrencinin ise 24 Eylül’de bilinmeyen bir nedenden kaynaklı fenalaştığı ve yaşamanı yitirdiği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü resmi twitter hesabından yaşamını yitiren öğrenciye ilişkin, “Sevgili öğrencimiz Elanur Kaya’yı ebedî istirahatgâhına uğurladık. Başımız sağ olsun. Mekânı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz” paylaşımında bulundu.

Yaşanan her iki vakaya ilişkin üniversite öğrencileri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığına verilmek üzere elektronik imza kampanyası başlattı.

İnşaat için güvenlik alınmadı

İmza metninde; “Biz aşağıda imzası bulunan öğrenciler olarak bir süredir okulumuzda süren inşaat işlerinin yürütülme ve denetlenme işlerinden rahatsız olmaktayız. Her yıl yüzlerce insanın hayatını kaybettiği, yaralandığı veya sakat kaldığı bu sektörde iş ve işçi güvenliği yanında çevre güvenliğinin de sağlanması önem arz etmektedir. 23/09/2019 günü çatıda çalışma yapıldığı esnada düşen bir demir parçası bir arkadaşımızın yaralanmasına neden olmuştur. Okulumuzun kullanabildiğimiz tek toplanma alanı olan orta bahçede güvenlik özensiz çekilen sözde güvenlik bantlarıyla sağlanmaktadır. Ayrıca 24/09/2019 günü bir başka arkadaşımız amfinin önünde yere yığılmış, acil sağlık müdahale ekibi olmamasından dolayı ambulans beklenmiş, ambulans geldiğinde de arkadaşımızın nabzı kalp masajıyla atar hale gelmiştir. Beyine oksijen gitmediği o süre zarfında arkadaşımızda ne gibi hasar oluştuğunu bilememekteyiz” ifadelerine yer verildi.

‘Acil sağlık ekibi oluşturulmalı’

Öğrencilerin taleplerinin olduğu imza meninin devamında şunlar yer aldı:

“* Binlerce öğrencinin okuduğu fakültemizde acil müdahale sağlık ekibi oluşturulmasını

* Sürmekte olan inşaat/tadilat işlerinin iş-işçi ve çevre güvenliğine azami dikkat gösterilmesini, çatıdan düşebilecek materyal ve çalışanlar için düşmelere set olacak biçimde, üst katlara çelik koruma bariyerleri çekilmesini, işin sorumlularına ulaşmanın kolaylaştırılmasını ve inşaat faaliyetlerinin ne aşamada olduğu, ne zaman biteceği konularında şeffaf biçimde okulun internet sitesinde duyurular yayınlanmasını talep etmekteyiz.”

Kaynak: M.A