Vali Gavin Newsom Kaliforniya’yı ulus-devlet ilan etti!

Devlet, koronavirüs planları ve daha pek çok konuda federal hükümetle çelişiyor. Bu hafta Kaliforniya, federal hükümetin Covid-19 ile mücadele etmek için zayıf çabalarından dolayı bağımsızlığını ilan etti.

 

Vali Gavin Newsom, Kaliforniya’nın toplu alım gücünü “bir ulus-devlet” olarak kullanacağını ve federal hükümetin sağlayamadığı hastane malzemelerini alacağını söyledi. Her şey plana göre giderse, Newsom, Kaliforniya’nın “bu malzemelerin bir kısmını, ihtiyacı olan ülkelere ihraç edebileceğini” söyledi.

‘Ulus-devlet’ ‘ihracat’

Her şeyden önce, Newsom, kişisel koruyucu ekipman sıkıntısını gidermeye çalışıyor – bu, Beyaz Saray’ın çare bulamadığı bir kriz. Newsom, haberlere göre, ayda yaklaşık 200 milyon maske sunmak için birden fazla üretici ayarladı.

Newsom her iki siyasi partiye de güçlü bir mesaj gönderiyor. Cumhuriyetçi Parti’nin demokratik değerler , kurumlar ve yasalar hakkındaki savaşı , GOP saldırısı ve Demokrat Parti’nin savunmasıyla büyük ölçüde tek taraflı bir olay oldu. Bu hafta ABD Yüksek Mahkemesi Cumhuriyetçi bloğu ölümcül bir karar aldı ve bu da Wisconsin sakinlerinin -oy kullanma merkezlerini kapanmasına sebep olan salgın sırasında- şahsen oy kullanmasını gerektiriyordu. GOP, korku, belirsizlik ve hastalık nedeniyle katılımı bastırmak için posta yoluyla oylamayı ve diğer meşru hakların sınırlandırılmasını amaçlıyor .

“Federal hükümet artık sağlık hizmeti verme, göçmenleri destekleme, LGBT+ bireyleri destekleme, çevreyi koruma konusunda güvenilir bir ortak değil, bu yüzden kendi yolumuzu oluşturmalıyız,” dedi Wiener . “Devletimizi korumak için elimizden gelen her şeyi yapabiliriz, ancak güvenilir bir federal ortağa ihtiyacımız var. Ve şimdi buna sahip değiliz. ”

Açıklama, Trump yönetimi, pandemi karşısında başarız olmaya devam ediyor ve bu durum ışığında Newsom’ın açıklamaları ileri görüşlü olarak anılıyor. Newsom, 19 Mart’ta evde kalma kararı veren ilk vali olmuştu.

Federalizmin her zaman sert noktaları vardır, ama karışıklık artıyor ve kararlar iyiye gitmiyor.  Trump yönetimi göçmenlik drajetlerine düşkünken Kaliforniya bir ‘sığınak’ eyaletidir. Beyaz Saray daha fazla kısıtlama getirmekteyken, esrar; eyalette bolca yetiştirilir, pazarlanır ve kullanılır. Trump yönetimi silah haklarını desteklerken; California’nın başka fikirleri var. En önemlisi, Trump’ın salgın karşısında harekete geçmemesi ve hatta gereken sorumluluğunu almaması, Kaliforniya’nın diğer devletler gibi kendini ayırmasını gerektirdi.

Fort Sumter’dan Little Rock’a Montgomery’ye kadar, federal kontrole karşı çıkan devletler için planın tekrar eden bir teması var. Ancak devletlerin diğer amaçlar için ırkçı bir yaklaşım benimsememeleri için hiçbir neden yoktur. Kaliforniya ve diğer 21. yüzyıl yönetimleri, gelirleri alıkoyuyorlarsa veya kendilerini Washington’un kontrolünden uzaklaştırırlarsa, yasal ve siyasi savaşlar artacaktır. Cumhuriyetçilerin meşru bir anayasal argümanı olacak – fakat çoğunluk yönetimini yıkmaya devam ettikleri sürece ahlaki olarak lekeli ve politik olarak gayri meşru bir tartışma olacak.

Beyaz Saray’ın enerjisini haber döngüsünü kazanmaya adadığı sırada Covid-19’la savaşan devletlerin deneyimi öğretici olabilir. Kavramsal olarak, nüfusunun sağlığını korumak için gücünü kullanan bir devlet ile nüfusunun demokratik haklarını korumak için kullanan bir devlet arasındaki fark nedir?

“Kölelik kurumunu savunmak için devletlerin hakları teorisini kullanan John C. Calhoun, genellikle Newsom gibi liberal Demokratlar için felsefi bir yol gösterici değildir. Ancak Cumhuriyetçiler (veya yabancı arkadaşlar) Kasım ayında demokrasiyi sabote etmeyi başarabilirlerse, Calhoun’un devletlerin federal yasalara meydan okuyabilecek güce sahip olduğu nullifasyon teorisi sol sahilde bir geri dönüş için olgunlaşabilir. Konfederasyonun mirasçıları şimdi Washington’da hüküm sürdüğü için, geri dönüş çok adil bir oyun olabilir.”

Bloomberg