Van’da 15 kadın siyasetçiden 2’si tutuklandı

Mahkemeye sevk edilen kadın siyasetçilerden Kebire Budakbeyoğlu Karakaray ve DTK üyesi Mukaddes Karakoç tutuklanırken, Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman’ın da aralarında olduğu 13 kadın siyasetçi serbest bırakıldı.

Van’da 1 Kasım sabahı düzenlenen ev baskınlarında “PKK/KCK kadın alan yapılanması içerisinde faaliyet yürütme” iddiasıyla gözaltın alınarak, bugün mahkemeye sevk edilen 15 kadın siyasetçi Kebire Budakbeyoğlu Karakaray ve DTK üyesi Mukaddes Karakoç “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanırken, Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman’ın da aralarında olduğu 13 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Serbest bırakılanların isimleri şöyle: Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman, TJA aktivistleri Rojbin Akdağ ve Havva Derya,  HDP Van İl Yöneticisi Edibe Babur, Barış Annesi Keve Işık, Pervin Özgür, DBP Van il Yöneticisi Neriman Urar, HDP’li Belediye Meclis üyeleri Berken Kızılboğa, Handan Karakoyun ve Serap Güvenç ve Atiye Şen.

Aynı dosya kapsamında Diyarbakır’da gözaltına alınarak SEGBİS üzerinden ifade veren Edremit eski Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin de mahkeme heyeti tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan Kebire Budakbeyoğlu Karakaray ve DTK üyesi Mukaddes Karakoç Van T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Ne olmuştu?

Van ve merkez ilçelerinde 1 Kasım cuma günü birçok eve baskın düzenlenmişti. Evlerin saatlerce arandığı baskın sonrası aralarında Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman’ın ve Diyarbakır’da Edremit eski Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin bulunduğu 15 kadın siyasetçi gözaltına alınmıştı. Ardından Saray Belediyesi’ne kayyum atanmıştı.

Kaynak: M.A