Van’da kayyum eylemi 9.gününde : Kayyum gidecek biz kalacağız

Kayyum protestolarının 9’uncu gününde yapılan oturma eyleminde konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, kayyum atamalarının kadın haklarına yönelik bir saldırı olduğunun altını çizerek, eşbaşkanlık sistemini savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Kayyum atanmasının protestoları Van’da 9’uncu gününde de sürdü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu ilçe binasının önünde oturma eylemi yapıldı. Eyleme, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ile milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Abdullah Koç, Hüseyin Kaçmaz, Habib Eksik, Pero Dündar ve Şevin Coşkun, belediye eşbaşkanları, barış anneleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. HDP’liler adına açıklamayı Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir yaptı.

‘Kürt düşmanlığı kazandırmaz
Taşdemir, kayyumların kadın haklarına yönelik büyük bir saldırı olduğuna dikkat çekti. Diyarbakır, Mardin ve Van’da halkın kayyumlara karşı direndiğini belirten Taşdemir, “Bin yılda geçse bu kayyum zihniyetine karşı duracağız. Bugün Kürt düşmanlığı ve inkarı üzerinden iktidar yaşadığı krizi ortadan kaldırmak istiyor. İktidar, Kürt halkının iradesine saldırarak, faşizmle ayakta durmaya çalışıyor. Kürt düşmanlığı üzerinden yürütülen hiçbir politika kazandırmadı, kazandırmayacak” dedi.

Algı operasyonudur
Kürt halkının iradesine karşı yapılan “siyasi darbenin”, aynı zamanda Türkiye demokrasisine, barışına, adaletine ve sandığına karşı yapılmış bir darbe olduğunu ifade eden Taşdemir, şöyle konuştu: “Türkiye’deki halklar, kayyumların ve inkar politikalarının cevabını 23 Haziran’da İstanbul seçimlerinde verdi. Kayyumlar bu iradeye karşı verilen cevaptır. Kürt ve Türk halkının iradesine karşı atanmıştır. 9 gündür halkımız her yerde ayaktadır. Bu inkâr ve imha politikalarına karşı büyük bir mücadele yürütmektedir. AKP iktidarı ise medya operasyonlarıyla, yalan ve iftiralarıyla ile bu meşru demokrasi mücadelesini değiştirmek istiyor. Belediyeler için ‘Kandil’e para göndermişler’ diyorlar. Hepsi yalandır. Sadece bizim çıkardığımız raporlarda değil, Sayıştay raporlarında da belediyelerin nasıl talan edildiğini, kendi yandaşlarına peşkeş çektiklerini, çalıp çırptıklarını görebilirsiniz. Bu gerçeklik, raporlar ve delilleriyle kamuoyu önünde. Bu yaptıkları tamamıyla algı operasyonlarıdır.”

‘Eşbaşkanlık sistemini savunacağız’
Kayyum atayanların gidip Urfa, Adıyaman ve Antep belediyelerini araştırmasını isteyen Taşdemir, “Hangi çetelere yardım ettikleri ortaya çıkacak. Bir suçlu varsa, bu, kayyumlardır, iktidardır, halkın parasını çalanlardır” dedi.

Belediyelere atanan kayyumların bir gerekçesinin de eşbaskanlık sistemi olduğunun altını çizen Taşdemir, şunları söyledi: “Eşbaşkanlık tüm halkların başarısıdır. Hiçbir zaman eşbaşkanlıktan vazgeçmeyeceğiz. Eşbaşkanlık suç değildir. Eğer ortada bir suç varsa, her gün kadınları sokak ortasında katledenler, zindanlarda rehin alanlardır. Kayyumlar ilk icraatları 37 kadın kurumunu kapatmak oldu. Bu kurumları kapatanlar en büyük suçu işledi. AKP iktidarının en büyük düşmanlıklarından biri de kadın düşmanlığıdır. Biz her yerde kadınların sistemi olan eşbaşkanlık sistemini savunacağız. Çünkü bu sistem birliğin sistemidir. Tekçi erkek ve faşist zihniyet, eşbaşkanlık sisteminden korkmakta haklıdır. Çünkü bu sistemin onları ortadan kaldıracak gücü var.”

Açıklamanın ardından HDP’liler oturma eylemi yaptı. Daha sonra HDP’liler, “Direne direne kazanacağız”, “Van halkı uyuma iradene sahip çık”, “Kayyum gidecek biz kalacağız” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla bugünkü eylemlerini sonlandırdı.