Venezuela, ABD’nin “saldırgan emperyalizm” açıklamalarına kınama yayınladı

Venezuela, Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomik ve ticari ambargosuna şekil verme amacı taşıyan yeni kararnamesini kınar başlığında bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada: “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Hükümeti, Trump yönetiminin Venezuela Halkına karşı uyguladığı keyfi yaptırımlar aracılığıyla sürdürdüğü ekonomi terörünü uluslararası kamuoyu nezdinde güçlü bir şekilde kınar. Washington tarafından yayınlanan yeni kararname, hali hazırda devam eden ve son yıllarda Venezuela Toplumunda ciddi yaralar açan ekonomik, finansal ve ticari ambargoya son halini vermeyi hedeflemektedir”denildi.

Amaçları Bolivarcı Hükümeti Devirmek

“ABD’nin amacının Bolivarcı devrimi devirmek olduğuna değişirken, birleşmiş milletler mektubu prensiplerini ve amaçlarını açıkça ihlal eden kararnamenin tek amacı, Venezuela Halkını anayasal olmayan bir şekilde hükümeti değiştirmeye zorlamaktır.
Amerika Birleşik Devletleri elit yöneticilerinin, Venezuela Devleti’nin tüm mal varlığının dondurulmasına yasal bir görünüm verme niyeti taşıyan bu kararı, çağdaş uluslararası ilişkiler tarihine geçen en garip, en yüzsüz karar olmuştur” denildi.

Venezuela’nın şirketlerine, binalarına el koyuyorlar

Beyaz Saray ve yandaşları, Citgo şirketine ve Venezuela’nın diplomatik binalarına yasal olmayan bir şekilde el koymalarının yanı sıra 30 milyondan fazla Venezuelalıya ait olan varlığı gaspetmek ve yağmalamak için yeni fırsat ve kaynak arayışı içindedir.
Uluslararası kamuoyu, Kurtarıcı Simon Bolivar tarafından başlatılan ve daha sonra 21. Yüzyılda Komutan Hugo Chávez ile devam eden özgürlükçü hareketi durdurabilmek için insanlara yukarıdan bakan bir kodamandan ya da modası geçmiş, takıntılı ve işini kaybetme korkusuna kapılmış bir savaşçıdan çok daha fazlası gerektiğini bilmelidir.

Diyalog sürecini sekteye uğratmak istiyorlar

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti ve yandaşlarının yenilenmiş müdaheleci adımlarının, Venezuela’daki siyasi diyalog çözümünün başarısız olmasını arzuladığı gün gibi ortadadır. Bu sürecin sonuçları ve ortaya çıkaracağı faydalar onları korkutmaktadır. Bu bağlamda, Bolivarcı Venezuela Hükümeti, artan saldırıların ülkedeki siyasi diyalog sürecini etkilemesine asla izin vermeyecektir. Hükümetimizin, demokrasimizin daha da güçlenmesi ve halkımızın barış içinde yaşama hakkını güvence altına almak için farklı boyutlarda ulusal anlaşmalara ulaşılması için duyduğu sarsılmaz inanç kararlı bir şekilde devam etmektedir.

Saldırgan emperyalizm karşısında mücadele edeceğiz

“Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yeni evresindeki saldırgan emperyalizm karşısında ekonomik ve siyasi terörizmle mücadele etmek için bütün Venezuelalıları birlik olmaya çağırmaktadır. Bu bağlamda, vatanı ve kutsal bağımsızlığını korumak için önümüze çıkan engellerin hep birlikte üstesinden gelinmesinde ve Venezuela’nın artık geri alınamaz bağımsız karakterinin, kararlılığının ve vatanseverliğinin güçlendirilmesinde, Ulusal Halk Birlikleri önemli bir yere sahip olacaktır. olacaktır.” denildi.

Venezuela, Karakas, 6 Ağustos 2019