Venezuela Kira Ödemelerini Askıya Aldı, Ücretleri Koruyor*

Venezüella, Pazar günü halkı koronavirüs krizinin ekonomik etkilerinden koruma amaçlı bir dizi önlem açıkladı.

Canlı yayında konuşan Maduro, ticari ve konut kiralarının yanı sıra kredi faiz ödemelerinin de altı ay süreyle askıya alınacağını söyledi.

Kamu ve özel sektör işçilerine özel bir hükümet desteği verilecek. Küçük ve orta ölçekli şirketlerin ücretleri devlet tarafından Eylül ayına kadar ödenecek. Daha önce uygulanan işyeri istikrar kararnamesi de yıl sonuna kadar uzatılmış ve karantina sonucunda işten çıkarmaları yasaklamıştır.

Özel bir tarımsal yatırım planıyla, yedi milyon ailenin geçimi için Yerel Gıda Üretim ve Tedarik Komiteleri (CLAP) gıda teminini garanti altına alacak. Telekomünikasyon şirketlerinin de altı ay boyunca müşterilerlerinin üyeliklerini iptal etmesi yasaklandı.

Tedbirler açıklandıktan sonra Maduro, karantina sırasında “işleri korumak için tüm gücünü ve bilincini” toplumda en savunmasız olanlar için kullanmaya söz verdi.

Kiracılar Hareketi gibi taban örgütleri tedbirleri alkışlarken, Venezuela Sanayi Konfederasyonu başkanı Alan Celis gibi iş liderleri “yetersiz kaldıklarını” iddia ettiler.

Ayrıca hükümet önlemlerine yanıt olarak, ekonomi analisti Francisco Rodriguez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD liderliğindeki yaptırımların Maduro yönetiminin ekonomiyi kamu fonlarıyla canladırma adımlarını sınırladığını açıkladı. Rodriguez’e göre, ülkenin şu anda uluslararası hesaplarda engellendiğini, engelenen 7 milyar dolara erişilebilse virüse savaşımın güçlenebileceğini söyledi.

Uluslararası finansman engellendiğinde, -yaptırım uygulayan ülkeler- sadece hükümete fonları reddetmiyor. Toplum da yüksek bir bedel ödüyor ve bu, tüm Venezüellalıların pandemi artışlarıyla yüzleşmek için ödemek zorunda oldukları bir miktar ”dedi.

Geçen hafta, Venezuela’nın koronavirüsle mücadeleye yardımcı olmak için IMF’den istediği  5 milyar dolarlık kredi IMF tarafından reddedilmişti. Washington merkezli örgüt, Maduro yönetiminin “tanınması konusunda açıklığa” sahip olmadığını gerekçe göstermişti.

4200 yatak ve “tüm gerekli” tıbbi malzemeler

Son açıklamada 77 COVID-19 vakası açıklanmış ve henüz bir ölüm yaşanmamıştı.

Venezuela’da, Kolombiya (277 vaka, 3 ölüm), Brezilya (1629, 25) ve Ekvador (981,18) dahil olmak üzere bölgesel komşulardan çok daha az vaka görüldü.

Hükümet sözcülerine göre, Venezuela’da tespit edilen vakaların tümü ülkeye “ithal edildi”. 40 erkek ve 37 kadın hastanın izole edildiği ve çoğunlukla Karakas ve Miranda Eyaletinin başkentinde bulunduğu açıklandı. Hükümet, Pazar günü yapılan açıklamada, sadece iki kişinin kritik durumda olduğunu ve 15 kişininde iyileştiği söyledi.

Ekonomik önlemlerin yanı sıra Maduro, ülkeye, çoğunlukla büyük otel zincirleriyle yapılan bir anlaşma yoluyla 4200 daha geçici hastane yatağının halk sağlığı sistemine dahil edileceğini söyledi. Ayrıca, Çin, Küba ve Rusya’dan gelen uluslararası yardımın altını çizerek, virüse karşı “gerekli tüm” tıbbi malzemelere sahip olduklarını belirtti.

Venezuela geçen Salı günü market ve eczaneler hariç faaliyetlerini durdurdu. Neredeyse tüm uçuşlar ve toplu taşıma ağları askıya alındı ​​ve kara sınırları kapatıldı. Evler dışında maske takılmasını zorunlu hale getirdi ve hafta sonu boyunca şehir merkezlerini dezenfekte etti.

Şu anda 13.000’den fazla doktor evleri tek tek gezerek tıbbi ziyaretler gerçekleştiriyor ve önümüzdeki hafta iki milyon tanı testi yapılacak. 

Hükümet kaynaklarına göre, nüfusun yüzde 85’i karantinaya uyuyor ve 3000’den fazla vaka tedbirlerle önlendi.

Son olarak, hükümet, ABD yetkililerinden şu anda ABD’de mahsur kalan 200 Venezüellalının geri dönüşü için 48 saat süre talep etti. Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’ya göre, devlet havayolu CONVIASA yolcuları geri getirmeye hazır, ancak ABD Hazine Bakanlığı’nın Şubat ayında uyguladığı yaptırımlar nedeniyle dönüşleri kısıtlanıyor.

*https://venezuelanalysis.com adresinden çevrilmiştir.