Vicdan ve Adalet Nöbeti eyleminin 85.’si yapıldı

Vicdan ve Adalet Nöbeti eylemi 85. ayında Taksim’deki Bir Umut Derneği önünde yapıldı.

Adalet Arayan İşçi Aileleri, Vicdan ve Adalet Nöbeti eylemini yaptı. Engellendiği için Galatasaray Meydanı’nda yapılamayan Vicdan ve Adalet Nöbeti eylemi Taksim’deki Bir Umut Derneği önünde yapıldı.

Eylemde aileler adına konuşan Eylem Can, 74 ay nöbet eylemi yaptıkları Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklandığını dile getirerek İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) açıkladığı  Temmuz 2019 iş cinayeti raporundaki verileri hatırlattı. Can, işçi cinayetleri vahşetini anlayarak hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Tarım işçilerinin düşük ücretle çalıştıklarını ve işçi cinayetlerine kurban gittiklerini vurgulayan Can, tarım işçilerinin barınma sorunlarını gideremediklerini, aylarca naylon çadırlarda kaldıklarını ifade etti.

İşçi cinayetinde kızını yitiren Hacer Erdem, Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasına değinerek “Bu ölüme sebep olanları, onları koruyan devleti, bizi buraya tıkan insanlara söyleyecek çok sözümüz var” ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da meydan yasağına değinerek “O meydanın o şekilde çevrilmesi doğru mudur? Binlerce kişi önünden geçiyor. Sokağın, meydanın kapatılması faşizmin adıdır” dedi.