Victor Jara Şili eylemlerinde yaşıyor

Şili’nin başkenti Santiago’da hükümet karşıtı eylemlerde 1 milyon 200 bin kişi yürüdü. Yüzlerce gitarist, Ulusal Kütüphane önünde toplanarak Victor Jara’nın şarkılarını çalıp söyledi.

Eylemlere darbeciler tarafından katledilen Jara’nın dizeleri damga vururken, eylemcilerin Victor Jara bayrakları taşıdıkları da görülüyor.

victor-jara-sili-eylemlerinde-yasiyor-641943-1.

VİCTOR JARA KİMDİR?

40 yaşında öldürülen dönemin ünlü müzisyen Jara, aynı zamanda tiyatro yönetmeni ve profesördü.

Jara 1973’teki darbe ile devrilen sosyalist Salvador Allende’nin destekçilerindendi.

Jara müziğiyle Bruce Springsteen, The Clahs ve U2 gibi çok sayıda müzisyene ilham vermiş, ölümünün ardından adına pek çok şarkı yazılmıştı.

Binlerce solcu, üniversiteden öğrencileri ve diğer akademisyenlerle birlikte, bugün kendi adını taşıyan Şili Stadyumu’nda öldürülmüştü.

Stadyumdan canlı çıkmayı başaranların anlattığına göre askerler Jara’nın ellerini ve parmaklarını kırdıktan sonra gitar çalmasını isteyerek kendisiyle dalga geçmiş, Jara da buna aynı zamanda Allende’nin seçim şarkısı olan Venceremos’u (Kazanacağız) söyleyerek yanıt vermişti.

Jara bundan kısa süre sonra öldürüldü.

Üç gün sonra bir mezarlıkta bulunan cesedinde 44 kurşun deliği tespit edildi.

Eşi Joan ve kızı Amanda, uzun yıllar süren kampanyaları sonucunda 2009 yılında Jara’nın mezarını açtırmış ve otopsi yapılmasını sağlamıştı.

2016’da ABD’nin Florida eyaletindeki bir mahkeme de bir diğer eski asker olan Pedro Barrientos’u Jara’ya işkence etmek ve öldürmekten suçlu bulmuş, Jara ailesine 28 milyon dolar ödemesine hükmetmişti. Florida’da yaşayan Barrientos’un Şili’ye iadesi şu anda ABD tarafından değerlendiriliyor.

1983’teki darbeden sonra ülkeyi 1990’a kadar yöneten diktatör Augusto Pinochet’nin döneminde 3 bin 200 kişinin devlet tarafından öldürüldüğü, 28 bin kişinin de işkenceden geçirildiği tahmin ediliyor.