Yerel yönetimler yasa taslağı Cumhurbaşkanı’na sunulacak

Yasa taslağı 65 yaş üstüne tanınan ücretsiz ulaşım hakkının sonlandırılmasını hedefliyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybeden AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ‘Yerel yönetimler yasa taslağı hazırladı.

Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacağı yasa taslağı, imar planlarıyla ilgili önemli değişikliklerle beraber kazanılmış bir çok hakkın iptal edilmesi ya da değiştirilmesini öngörüyor.

MHP ve CHP ile yapılacak çalışmanın ardından Meclis gündemine gelecek taslak hakkında CNNTürk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’ya bilgi veren Mehmet Özhaseki, iki parti temsilcileriyle de görüştüğünü ifade etti.

İmar planlarında yetki belediye meclislerinde, denetim Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olacak

Plan tadilatlarında yetkinin belediye meclislerinde kalmaya devam edeceğinin belirtildiği taslağa göre, denetim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olacak. İmar planlarına kriter getiren taslakta şahsa özel parsel bazlı değişiklikler yapılmayacak. Arsa değer artışında, kamunun pay alacağının belirtildiği taslakta alınan payın kentsel dönüşümde kullanılacağı vurgulanıyor.

Taslak, 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım hakkını sonlandırmayı hedefliyor  

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasındaki hizmet ihtilafının sonlandırılacağının ön görüldüğü taslağa göre, 65 yaş üstü yurttaşların kazanılmış ücretsiz ulaşım hakkı kurula bağlanarak, sabah ve akşam gidiş ve çıkış saatlerinde 65 yaş üstü kullanıcılardan ücret alınacak.

Kaynak: Artı Gerçek