Yine Cengiz Holding: 40 işçi koronavirüse yakalandı, şantiye çalışmaya devam ediyor

Halk TV’den Ali Isıyel’in haberine göre, Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Demiryolu şantiyesinde işçiler koronavirüs ve işsizlik tehdidiyle karşı karşıya.

Mezopotomya Ajansı’nda yer alan haberde, şantiyede çalışan 40 işçinin koronavirüse yakalandığı iddia edilmişti. Test sonuçları pozitif çıkan işçiler hastanede tedavi altına alınırken, şantiyede çalışan yüzlerce işçi ise tedbir alınmadan çalıştırılmaya devam ediyor.

Ekmekleriyle tehdit edilen işçiler konuşamıyor

Mazıdağı Belediyesinin görevden alınan Eş Başkanı Nalan Özaydın, işçilerle görüştüklerini ifade ederek “İşlerinden olmaktan korkuyorlar. Yüzlerce işçi çalıştırılıyor burada ve insanlar ekmekleriyle tehdit ediliyorlar” ifadelerini kullandı.

Şirket, “Yalnızca 3 işçi yakalandı” diyerek iddiaları yalanladı

Yetkililerinden henüz vakalara ilişkin bir açıklama yapılmış değil. Nalan Özaydın, danışmanı Mustafa Aktaş’ın şirket müdürleriyle görüştüğünü ve 40 işçinin testinin pozitif çıktığı iddiasını reddettiklerini, yalnızca 3 işçide Covid-19 görüldüğünü ifade ettiklerini aktardı. Ancak bölge halkı ve işçilerin aileleri, 40 işçinin koronavirüse yakalandığı iddialarını doğruluyor.

Bilgi vermediler

Mazıdağı Belediyesini aradığımızda, teyit edilmiş bir bilgi olmadığı ve Sağlık Müdürlüğüyle görüşmemiz gerektiği söylendi. Sağlık Müdürlüğünde konuşan memur ise bilgi verme yetkisi olmadığını ve amirine durumu ileteceğini söyledi ancak tarafımıza geri dönüş yapılmadı.

İşçiler evlerine gönderilmiyor

Şantiyede çalışmaya devam eden yüzlerce işçi ise ‘tedbir’ adı altında evlerine gönderilmezken sağlıksız koşullarda işlerine devam ediyor.

Ulaştığımız işçiler, konuşanın kendileri olduğunun öğrenilmesi hâlinde sadece kendilerinin değil akrabalarının da işlerine son verileceğini belirterek detaylı bilgi vermekten çekindi.

Mayısta 118 işçiyi işten çıkarmışlardı

Mayıs ayında şantiyede çalışan işçiler salgın tehdidi karşısında çalışmaya ara verilmesi ve koronavirüse karşı gerekli tedbirlerin alınması yönünde bir eylem gerçekleştirmişti. Eyleme katılan işçilerin taleplerinden geri adım atılmaması üzerine işlerine son verildi. O dönem 118 işçi işten çıkarılmıştı.