YÖK AYM’nin ifade özgürlüğü kararına karşın üniversiteleri açıklama yapmaya zorluyor

AYM’nin Barış Akademisyenleri için verdiği ‘ifade özgürlüğü’ kararından sonra Yükseköğretim Kurulu’nun harekete geçerek üniversiteleri bu konuda açıklama yapmaya zorladığı iddia edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan akademisyenler için “ifade özgürlüğü” kararı vermesinin ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) harekete geçti. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberinde YÖK kaynaklarından edinilen bilgiye göre AYM’nin kararının ardından 1071 akademisyen imzasıyla yayımlanan karşı bildirinin istenilen etkiyi yaratmaması üzerine YÖK üniversitelerle görüşmelere başladığı ve üniversite yönetimleri üzerinde baskı kurarak açıklama yapmalarını talep ettiği belirtildi.

YÖK mülakatlarından geçerek Cumhurbaşkanı kararı ile atanan üniversite rektörleri YÖK’ün talebine kayıtsız kalmadı. Üniversiteler bir bir tepki açıklamaları yaparken, bazıları da üniversite senatolarını toplayarak AYM’nin ifade özgürlüğü kararını eleştirdi. Üniversite kaynakları, YÖK’ün talebi üzerine açıklama yaptıklarını doğrularken, sürecin akademi üzerinde baskıya dönüştüğünü aktardı.