YÖK yıldönümünde Beyazıtta protesto edildi

YÖK kuruluşunun 38. yılında gençlik örgütleri tarafından protesto edildi. İstanbul’da yapılan eylemde gelinen süreçte bilimden uzak, iktidara yakın üniversiteler yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekildi. 

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kuruluşunun 38. yılında Türkiye’nin birçok ilinde protesto edildi. İstanbul’daki protesto eylemi her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Üniversitesi (İÜ) Beyazıt Kampüsü önünde yapıldı.

Eyleme İÜ öğürencilerinin yanı sıra farklı üniversitelerden çok sayıda öğrenci katıldı. “Üniversite şirket, hapishane, şantiye değildir. Geleceğimiz için mücadeleye” yazılı pankartının açıldığı eylemde “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler özgürleşecek” sloganı atıldı.

Eyleme farklı üniversitelerden desteğe gelen öğrenciler kendi üniversitelerindeki rantı anlattı.

“EŞİT VE BİLİMSEL EĞİTİMİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Öğrenciler adına ortak basın metnini Özlem Özdemir okudu. 38 yıldır üniversitelerin YÖK eliyle bilim ve politikadan uzaklaştırılarak bugün de tek adama teslim edildiğini ifade eden Özdemir, şunları dile getirdi:

“Biz her daim eşit, parasız ve bilimsel eğitim hakkımız için mücadele ederken; bize öğrencilerin hak ve özgürlüklerini kısıtlamak, üniversitelerdeki özgür düşünce ortamına ket vurmak hedefiyle soruşturmalar açıldı. Hocalarımız KHK’lerle üniversitelerden ihraç edildi. Tüm bunlarla bilimden uzak, iktidara yakın üniversiteler yaratmaya çalıştılar. Bunlara rağmen, üniversitelerde itiraz eden öğrencileri hiç bir dönem durduramadılar, durduramayacaklar. Biz, hiçbir sınıfsal ayrıma izin vermeden eşit eğitim alma hakkımızı, gericiliğe karşı bilimsel eğitimi, cinsiyetçiliğe karşı eşitliği, ırkçılığa karşı kardeşliği, baskılara karşı özgürlüğümüzü savunmaya devam edeceğiz.”