Yolcu minibüsü çığ altına kaldı: 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Van-Bahçesaray yolunda çığ altında kalan minibüsten 7 kişi sağ olarak kurtarıldı, 4 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldı. Arama kurtarma çalışmalarında çığ altında kalan 2 kişiden birinin daha cenazesine ulaşıldı.  

Van- Bahçesaray karayolunun 3 bin rakımlı Karabet geçidi yakınlarında kar kürüme çalışması yapan iş makinesi ile yolcu minibüsünün çığ altında kalmasının ardından bölgede süren arama- kurtarma çalışmalarında 7 kişi sağ olarak çıkarıldı.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, çığ felaketinde 4 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldığını belirtti. 2 kişinin ise halen minibüste olabileceği tahmin edilirken, bölgede arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Olay, saat 17.00 sıralarında Van- Bahçesaray karayolu üzerinde meydana geldi. Bahçesaray’a 25 kilometre mesafedeki 3 bin rakımlı Karabet geçidinde iş makinesi operatörü Bahattin Karagülle, karayolunda yol açma çalışmaları için küreme yaparken, çığ düştü. İş makinesi kısmen kar altında kalırken, arkasında bulunan minibüs ise yamaçtan kopan tonlarca kar kütlesi ile birlikte yaklaşık 40 metre yükseklikten devrilerek, karın altında kayboldu.

Kendi imkanlarıyla kurtuldu, haber verdi

Çığ felaketinden kısmen kar altında kalan iş makinesinden kendi imkanları ile kurtulan operatör Bahattin Karagülle, yetkililere haber verdi. İhbar üzerine bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, Karayolları ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Ekipler ve köylüler seferber oldu

Arama- kurtarma ekipleri çığ felaketinin yaşandığı bölgeye gitmek üzere seferber olurken, olaydan haberdar olan çevredeki köylüler de olay yerine gitti. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de bölgede yoğun kar ve tipinin etkili olduğunu belirterek, “Bahçesaray- Van karayolunda minibüs ve bir iş makinesinin çığ altında kaldığı ihbarı bize ulaştı. Ekipler bölgeye yönlendirildi” dedi. Olay yerine ulaşın ekipler ve yüzlerce köylü, olumsuz hava koşullarına rağmen tonlarca ağırlığındaki kar yığını altında kalan ve içerisinde 10’dan fazla kişinin olduğu tahmin edilen minibüstekilere ulaşabilmek için yoğun çaba sarfetti.

5 kişi sağ olarak çıkarıldı

Bölgede arama- kurtarma çalışmaları yapan ekipler önce çığ altında kalan minibüse ulaştı. Daha sonra minibüsün içinde 5 kişi sağ olarak çıkartıldı. Çığ altında kalan 5 kişi, bölgede hazır bekletilen ambulanslarla Van’daki hastanelere götürülmek üzere yola çıkarıldı. 6 kişinin daha çığ altında kaldığı tahmin edilen köylülerin yanı sıra 200 kişiden oluşan arama- kurtarma ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Olaydan 4 saat sonra minibüse ulaşıldı

Van- Bahçesaray karayolunda saat 17.00 sıralarında meydana gelen çığ felaketinde kar altında kalan minibüse saat 21.00 sıralırında ulaşıldığı öğrenildi. Bu saatten sonra zamana karşı hızma müdahale eden ekipler araç içerisinde bulunan yolculardan 5’ini sağ olarak kurtardı. saat 22.00 sıralarında ise 4 kişinin cansız bedeni araçtan çıkarıldı. Son olarak bir kişinin daha cenazesine ulaşıldı.

Kaynak: Artı Gerçek