YTÜ öğrencileri: “YTÜ bizimdir, millet bahçesi olamaz”

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri kampüslerine yapılması planlanan millet bahçesine tepki gösterdi. Üniversiteliler 4 Ağustos’ta Abbasağa Parkı’nda yapacakları forumda bir araya gelecek.

23 Haziran 2018’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Tayyip Erdoğan’ın “Alacaksınız ailenizi, çayınızı, kekinizi yuvarlanacaksınız” diye duyurusunu yaptığı millet bahçeleri gösterilen bütün tepkilere rağmen açılmaya devam ediyor.

Millet bahçesi olması kararlaştırılan yerler arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü de var. AKP’nin kampüs içinde millet bahçesi yapma kararını Rektör Bahri Şahin duyururken, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) da 5 Eylül’de Davutpaşa Millet Bahçesi projesi için ihale yapılacağını duyurmuştu.

Üniversiteliler millet bahçesi istemiyor

İhale açıklaması beraberinde üniversitelilerin tepkisini de getirdi. Kampüsleri içerisinde millet bahçesi istemeyen üniversiteliler “YTÜ Bizimdir!” başlıklı bir açıklama yayınlayarak,  4 Ağustos Pazar günü saat 17:00’da Abbasağa Parkı’nda yapılacak forumda bir araya geleceklerini duyurdu.
Üniversitelilerin “YTÜ Bizimdir!” başlıklı açıklaması ise şöyle:
Geçtiğimiz günlerde, rektörlük tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ne yapılacağı duyurulan Millet Bahçesi projesinin ihale tarihi 5 Eylül olarak açıklandı. Davutpaşa Kampüsü’ne yapılması planlanan Millet Bahçesi duyurulduğu andan itibaren biz öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı.  Topladığımız imzalar, verdiğimiz dilekçeler görmezden gelinerek üniversitenin asıl öznesi olan öğrenciler yok sayılmaya çalışıldı.
Üniversitemizin her karışına yapılacak müdahalenin biz öğrencilerin yararına ve taleplerine dair olması gerekirken “belli koşullarda belli kişilere” açık olacağı söylenerek kimlerin hangi koşulda girebileceği ile ilgili bilgi verilmemesi, durumu güvensiz hale getirmekle birlikte belirsizliğe sürüklemektedir. Proje peyzaj düzenlemesiyle kalmayıp Davutpaşa Kampüsü’nü rant ve talana açarak kampüs hayatını derinden etkileyecek olması kampüs yaşamını tehdit altına alarak üniversitenin özerk yapısına zarar vermektedir.
Bugün üniversitelere yapılan saldırıların hepsi kendisini aynı biçimde YTÜ’de göstermektedir. İstanbul Üniversitesi’nde üniversitelerin bölünmesi, ODTÜ’ de doğayı katlederek öğrencilerin yaşam alanının öğrencilere sormadan değiştirilmesi Davutpaşa Kampüsü’ne Millet Bahçesi projesi olarak yansımaktadır.
Biz öğrenciler yaşam alanımıza, kampüsümüze sahip çıkıyoruz. Kampüs içerisinde güvensiz koşullarda yaşamak istemiyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi biz üniversitelilerindir, üniversite içerisine yapılacak her hamlede de söz hakkı bizimdir, öğrencilerindir.
Tüm öğrencileri yaşam alanını, kampüsünü savunmaya, birlikte neler yapabileceğimizi konuşmaya 4 Ağustos Pazar günü saat 17.00’da Abbasağa’da foruma çağırıyoruz. 2 yıl önce “Yıldız külliye olmayacak” sözleriyle Yıldız Kampüsü’ne sahip çıktıysak bugün de aynı inanç ve kararla “Yıldız Teknik bizimdir” diyerek kampüsümüze sahip çıkmaya çağırıyoruz.