Zeynep Şenpınar için kadınlar sokakta!

Muğla’da ve Bodrum’da kadınlar, milli boksör Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından darbedilip bıçaklanarak öldürülen Zeynep Şenpınar’la ilgili korona virüse rağmen sokağa çıkarak basın açıklaması yaptılar.

Muğla’da kadınlar,

Milli boksör Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından katledilen Zeynep Şenpınar için adalet isteyen kadınlar yaptıkları basın açıklamasında sosyal medyadan kadınların yaşam biçimlerini bahane ederek katledilmesinin meşru gösterilmeye çalışılmasına da tepki gösterdi: “Bazıları sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla kendilerine göre ‘gayrimeşru’ yaşam biçimlerinin kadınları ölüme sürüklediğini ifade ederek katilleri aklama, kadınları yargılama cüretini dahi gösterebilmektedir. Kadınlar yaşam biçimlerinin değerlendirilmesi hakkını kimseye ve özellikle bu erkek devlete vermeyecektir! Devlete kendi yasalarını uygulama gerekliliğini hatırlatıyor, yaşam ve korunma gibi en önde gelen yurttaşlık haklarının kadınlar için ‘ama’sız, ‘fakat’sız uygulanmasını talep ediyoruz”.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde okuyan kadınlar basın açıklamasında Zeynep Şenpınar davasının takipçisi olacaklarını söyledi: “Bulunduğumuz her yerde yaptığımız gibi erkekler tarafından katledilen kız kardeşlerimizin davalarının takipçisi olacağız. Yerelimizde Muğla’da Zeynep’i katleden katil Selim Ahmet Kemaloğlu’nun aklanmasına, tahrik ve iyi hal indirimi almasına asla izin vermeyeceğiz. Buradan bir kez daha haykırıyoruz; kadın cinayetlerini adeta azmettiren cezasızlık ve iyi hal indirimlerine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir kadının daha yaşam hakkının gasp edilmesine izin vermemek için alanlarda ve her yerde olacağız. Erkek egemen sisteminizi hayatlarımızdan atana kadar, eşitlikçi ve özgür bir dünyayı kurana kadar da haykırmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetleri politiktir.”

Kadınlar son olarak; “Son dönemlerde özellikle üniversiteli kadınlara yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün ve çoğunlukla flört şiddetinden cinayete kadar varan boyutların ivme kazandığının, her geçen gün üniversite yerleşkelerinde artarak devam ettiğinin farkındayız. Ellerinizi üniversitelerimizden ve bütün yaşam alanlarımızdan çekin. Kapitalist sisteme ve erkek egemen devlete karşı gücümüz birliğimiz” dedi.

Bodrum’da kadınlar,

 “Yasta değil isyandayız, kadın cinayetleri politiktir” pankartının açıldığı basın açıklamasında Özçakmak, “Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetler; bu ülkedeki cezasızlık, tahrik indirimleri ve eşitsiz infaz yasaları yüzünden bir kadın kıyımına dönüşmüştür. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde devlet tarafından sağlığımızı korumamız için evde kalmamız öğütlenirken, kadınlar için evleri güvenli alan olmaktan çok uzak ve hedef oldukları şiddetin merkezi haline gelmektedir. Ülkede her gün en az bir kadın erkekler tarafından öldürülürken, en yakınımızda da Zeynep, Muğla’da Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından katledildi”dedi.

 

“EŞİT VE ÖZGÜR BİR DÜNYA KURANA KADAR HAYKIRACAĞIZ”

Özçakmak, bazı iktidar vekillerinin 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesine şuursuz bir biçimde imza attıklarını söylediğini, bazılarının da sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla katilleri aklama cüreti gösterdiklerini belirterek, “ Kadınlar yaşam biçimlerinin değerlendirilmesi hakkını kimseye ve özellikle bu erkek devlete vermeyecektir! Erkek egemen sisteminizi hayatlarımızdan atana kadar, eşitlikçi ve özgür bir dünyayı kurana kadar da haykırmaya devam edeceğiz” dedi. Özçakmak son olarak kadın cinayetlerinde uygulanan cezasızlık ve iyi hal indirimine karşı da mücadele vurgusu yaptı.