Zeytinburnu Mahalle Dayanışması: Devletin işçilere yönelik tutumu karşısında dayanışmanın önemi gün yüzüne çıkıyor

“Gönüllü Öğrenciler Mahallede” çalışmasıyla koronavirüs salgını sürecinde Sarıyer, Sarıgazi, Zeytinburnu gibi emekçi semtlerinde “Salgın varsa dayanışma var” diyerek dayanışma ağları örgütleyen Kaldıraç Üniversite, Zeytinburnu mahalle dayanışmasını örgütlerken mahalle halkının süreçteki durumlarına dair izlenimlerini aktardı.

Zeytinburnu sokaklarında dolaşıp “Ben aç kalırım ama çocuklarım süt olmadan yaşayamaz.” diyen annelerin sesini duymamak imkansız

Zeytinburnu koronavirüs salgınından hem sağlık hem ekonomik boyutlarıyla en çok etkilenen semtlerden biri. Mahalle sakinlerinin büyük bir kesimi deri, tekstil atölyeleri veya gündelik işlerde güvencesiz bir şekilde çalışmakta. Atölyelerin kapanması günlük veya haftalık ücret alan işçiler, hem işlerini kaybetme hem de evine ekmek götürememe noktasına getirmiştir. Sigortasız çalıştırılan işçiler, ne kısa çalışma ödeneğinden ne de ücretsiz izin verildiği koşulda ödenecek günlük 39.24 liradan yararlanabiliyor.

Dayanışma ağı için çalışmalarımız sürerken birçok evi ihtiyaç tespiti yapmak ve dayanışmadan haberdar etmek için ziyaret ettik. Bu ziyaretler sonucunda gördüğümüz tabloyu şöyle özetleyebiliriz: Zeytinburnu sokaklarında dolaşıp “Ben aç kalırım ama çocuklarım süt olmadan yaşayamaz.” diyen annelerin sesini duymamak imkansız. Her evden yükselen “Elde avuçta beş kuruş para yok. Kirayı, faturaları nasıl ödeyeceğiz? Nasıl erzak alıp yemek pişireceğiz?” seslerini duymamak için sağır olmak gerekir.

Devletin tutumunun yanında dayanışma ağlarının önemi gün yüzüne çıkıyor

Devletin açıkladığı paketlerden, aldığı tutumlardan anlaşılacağı üzere; işçilere, emekçilere açlık, yoksulluk ve ölüm düşmektedir. İçinde bulunduğumuz bu süreçte “Dayanışma yaşatır!” diyerek örmeye başladığımız dayanışma ağlarının önemi gün yüzüne çıkıyor. İşçiler, emekçiler kendi kaderleriyle baş başa bırakılıyor. Gün; kendi kaderimizi elimize alıp, insanca onurlu bir yaşam için örgütlü gücümüzle dayanışmayı büyütme günüdür. Herkesi dayanışma ağlarına katılmaya çağırıyoruz.

Buradan İstanbul’da kurulan tüm dayanışma ağlarına, bağışta bulunabileceklere, kafasını kuma gömmemiş olanlara sesleniyoruz. Zeytinburnu’nda -özellikle çocuklar için- süt, mama, bebek bezi vb. ürünler; kuru bakliyat, temizlik malzemeleri gibi temel ihtiyaçları karşılamaya, dağıtımında yer almaya, dayanışmanın bir parçası olmaya davet ediyoruz.

Zeytinburnu Mahalle Dayanışması’na Facebook üzerinden ulaşılabiliyor: Zeytinburnu Mahalle Dayanışması