Zırhlı aracın ezdiği çocuğun cenazesi defnedildi

Zırhlı polis aracının çarpması sonucu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Efe Tektekin’in cenazesi defnedildi. Baba Ahmet Tektekin, “Polis aracı, göz göre göre çocuğumu katletti. Bir yıl önce de TOMA, babamı katletti” diyerek tepki gösterdi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinin 5 Nisan Mahallesi Emek Caddesi üzerinde zırhlı polis aracının çarpması sonucu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 6 yaşındaki Efe Tektekin’in cenazesi, Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi. 11 Eylül’den beri Dicle Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren ve gece saatlerinde yaşamını yitiren Tektekin’in cenazesi, sabah saatlerinde otopsi işlemleri için Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne getirildi.

O aracın orada ne işi var

Hastane önünde bekleyen baba Ahmet Tektekin, zırhlı araçlara tepki göstererek, “Polis aracı, göz göre göre çocuğumu katletti. Benim çocuğum 6 yaşındaydı, sivri sinek değildi. O zırhlı aracın orada ne işi var? Koskoca polis aracı nasıl görmedi? Bir yıl önce de kırmızı Işıkta geçen TOMA, babamı katletti” diyerek, tepkisini dile getirdi.

‘Görgü tanıkları gözaltında’

Polisin görgü tanığı iki kişiyi gözaltına aldığını ve isminin yazılmasını istemeyen Tektekin’in akrabası ise, “Hem öldürüyorlar hem susturuyorlar. Polis, olayı görüp fotoğraf çeken görgü tanıklarını gözaltına almış” dedi. Otopsi işlemleri ardından Tektekin’in cenazesinin defnedilmek üzere Yeniköy Mezarlığı’na getirildi. Burada dini vecibeleri yerine getirilen Tektekin’in cenazesi, gözyaşları arasında toprağa verildi.

‘Zırhlı araçlar öldürmeye devam ediyor’

Tektekin’e ilişkin yazılı açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ise bölgede son 10 yılda zırhlı araç çarpması sonucu Tektekin ile birlikte yaşamını yitirenlerin sayısının 17 olduğunu belirtti. Açıklamada, “Kolluk kuvveti olan faillerin cezasız kaldığı için, zırhlı araçlar öldürmeye devam ediyor!” denildi.

Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin (85), 6 Haziran 2018 yılında TOMA’nın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam