Zırhlı araçla çarptılar, darp ettiler, rapor vermediler

Doğubayazıt’ta ehliyetsiz oldukları için ‘dur’ ihtarına uymayan iki çocuğa polis önce ateş açtı, sonra zırhlı araçla çarptı. Arabadan indirilerek uzun süre darp edilen çocuklara zorla kağıt imzalatıldı ve rapor verilmedi

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde dün saat 16.00’da sıralarında M.F. (16) ve E.C.A. (15) adlı çocuklar ehliyetsiz araç sürdükleri için “dur” ihtarına uymayınca başlarına gelmeyen kalmadı. İddiaya göre, arama noktasında “dur” ihtarına uymayan çocuklar polis otosuyla kovalandı. Kovalamaca sırasında çocukların kullandığı araca ateş açıldı, daha sonra durdurulan arabaya zırhlı araç çarptı, arabadan indirilen çocuklar silah dipçikleriyle uzun süre darp edildi.

Ehliyetsiz oldukları için…

M.F.’nin ablası Berivan F., yaşananları şöyle anlattı: “Kardeşim M. ile arkadaşı E.C.A. aracı yıkıyorlar daha sonra araca binerek mahalle içerisinde sürmeye başlıyor. Mahalle arasında polis bunlara ‘dur’ ihtarı yapıyor ama çocuklar ehliyetsiz oldukları için kaçıyorlar. Kovalamaca sırasında polisler araca ateş ediyor. Çocuklar aracı durduruyor ama polis araca zırhlı arabalarıyla önden bilerek çarpıyor. Çarpma sonucu araçtaki hava yastıkları patlıyor. Çocukları aşağı indirip silah dipçikleriyle darp etmeye başlıyorlar.”

Doktor rapor vermedi

Çocukların yaklaşık 30 dakika çamur içerisinde bekletilip darp edildiğini belirten Berivan F., “Daha sonra çocuklar bizimle iletişime geçmek için telefonu isteyince çocukların telefonunu da kırıyorlar” dedi. Polislerin daha çocukların ağzına biber gazı sıkarak zorla bir kağıt imzalattığını söyleyen Berivan F., “Daha sonra bizimle iletişime geçtiler, ben de ilçe emniyetine gidip çocukları sordum, fakat çocukların orda olmadığını öğrendim. Hastaneye gittiğimde çocukları gördüm. Hastaneden darp raporu almak istememize rağmen doktor darp raporu vermedi” diye konuştu.

Kaynak: MA