Zİrve öncesi İdlib’e saldırı

Yarın Ankara’da Rusya ve İran’ın katılacağı Suriye başlıklı kritik zirve öncesi İdlib tekrardan bombalandı. Rusya, zirve öncesi Esad ile görüşürken Suriye rejiminin de büyük çaplı bir operasyona hazırlandığı belirtiliyor.

Ankara, yarın Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasında yapılacak üçlü Suriye zirvesine hazırlanırken İdlib tekrardan hedef alındı. Reuters’in haberine göre Maaret El Numan ilçesi ve çevresindeki bir çok köye son iki gündür yoğun top atışları yapılıyor. Perşembe günü aynı bölge savaş uçakları tarafından bombalanmıştı.

İdlib’de bundan iki hafta önce ateşkes ilan edilmişti ancak, yeniden operasyon başlatılabileceği belirtiliyor. Reuters’ın Türkiye destekli silahlı gruplara dayandırdığı haberine göre Suriye ordusu ve ittifakları geniş çaplı bir kara operasyonuna hazırlanıyor. Cephe hattına takviye güçlerin konumlandırıldığı yönünde iddialar var.

Rusya Esad ile görüştü

Bu arada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Ankara’daki üçlü zirve öncesindeki hazırlıkları Rusya’yla ele aldığı açıklandı. Suriye Devlet Başkanlığı Basın Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre Esad, Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev başkanlığındaki heyetle bir araya geldi. Açıklamada, Esad’ın Ankara’da yapılacak toplantının gündemi konusunda bilgilendirdiği belirtildi.

Kaynak: Yeni Yaşam